Návod, jak pracovat s nástrojem suno.ai
Workshop je za námi a pro ty z vás, co jste se z nějakého důvodu účastnit nemohli nebo na naše stránky zabloudili až teď, tu máme tutoriál v textové podobě.
Na úvod
Suno.ai je v současnosti nejznámějším generátorem hudby pomocí AI. Jeho použití je zcela zdarma, ovšem s omezeními. Při registraci má uživatel k dispozici 100 kreditů. Jedno generování =10 kreditů, přičemž se vygenerují vždy dvě verze se stejným textem, mezi kterými lze vybírat. Kredity, které využijete, se obnovují každý den, ovšem do výše 50 kreditů. To znamená, že když za den vypotřebuju 70 kreditů, zbude mi 30 a druhý den nemám k dispozici 100, ale jen 80.
Registrace
Registrovat lze též pomocí Googlu či Discordu. Máte-li obojí, čistě technicky si můžete udělat účet na obojí a tím máte víc kreditů. (nechám na zvážení, jestli tohle konkrétně prezentovat).
Začínáme tvořit
Po registraci se můžeme směle pustit do tvorby prvního vlastního hitu kliknutím na odkaz create. A zde se nabízí spousta možností. Základní okno obsahuje pouze jedno editační pole, do kterého napíšete, o čem chcete psát a v jakém žánru. Chat GPT vám vygeneruje text, který obvykle nebývá nic moc, protože se ještě nenaučil pořádně rýmovat v češtině. A navíc je to nuda mít za půl minuty hotovou písničku a nijak se na ní nepodílet. Osobně doporučuji zapojit vlastní nápady a slovní zásobu a psát si texty svoje. Na to slouží zaškrtávátko "custom mode", po jehož odškrtnutí se zobrazí celkem tři editační pole a jeden rozbalovací seznam. nejprve pole na text, poté na žánr, a nakonec na název skladby. K rozbalovacímu seznamu se ještě dostaneme.
Text
S textem je potřeba si dát skutečně záležet, aby jej Suno dobře pochopil. Dáváme mu příkazy v hranatých závorkách.
Před samotným textem můžeme třeba napsat příkaz [intro], chceme-li nějakou předehru, než se začne zpívat.
Před sloku napíšeme [verse], na nový řádek vložíme sloku, před refrén napíšeme příkaz [chorus], na nový řádek opět vložíme refrén, a tak dokola, kolik máme slok a kolikrát chceme opakovat refrén. Řekněme, že před třetí slokou chceme nějakou instrumentální vyhrávku, dáme příkaz například [guitar solo], [violin solo]... Podle toho, co si představujeme.
Pokud chceme, aby nějaká část textu nebyla zpívána, ale mluvena, dáme ji do kulatých závorek. Podle interpunkce Suno obvykle pozná, zda má text v kulatých závorkách zakřičet nebo zda se jedná o otázku. I když si s češtinou poradí vesměs dobře, ne vždy je výslovnost stoprocentní. V případě, že máme v textu nějaké cizí slovo, které se jinak píše a jinak čte, vyplatí se jej napsat jednoduše foneticky. A ještě jedna technická poznámka, v textu by neměl být žádný prázdný řádek. Do pole na text se vejde cca 1000 znaků, což ale ničemu nevadí. Jak si následně ukážeme, můžeme skladbu rozšiřovat.
Navazování
Délka jedné vygenerované stopy je dvě minuty, ve starších verzích 80 vteřin. Pokud jde o kratší text a vejde se do dvouminutové skladby, není třeba nic dalšího řešit. Jestliže je text delší, je třeba s tím dále pracovat. V menu "more action" je možnost "extend", tedy rozšířit. Skončí-li první stopa v instrumentální části, je to ideální. V editačním poli pro text skladby necháme jen to, co se do první stopy nevešlo. Někdy se však stává, že první stopa končí v půlce věty či dokonce zazpívá jen část slova. Zde se nabízí dvě možnosti a nedá se jednoznačně říct, která z nich je lepší. Tou první je vložit text s celou slokou nebo celým refrénem, ve kterém se nedozpívaný text nachází a případně text následujících slok. Suno by si mělo zjistit, co je ještě v první stopě a co ne a plynule naváže. Ta druhá možnost je k dispozici od poslední aktualizace. Vedle výše uvedených tří polí na text, žánr a název se pod nimi objevilo ještě čtvrté s časem, od kdy chceme pokračovat. Například stopa má 80 sekund, ale my chceme pokračovat od 70. vteřiny. Jestliže nezafunguje první možnost, můžeme navázat ne na tu nedozpívanou sloku, ale ještě před jejím začátkem a opět vložíme celou sloku.
Využívání starších verzí Suna
Nyní je nejnovější verze 3. Ta ale umožňuje využít i starší verzi 2. Každá má něco do sebe. Starší verzí je za mě lépe rozumět, protože ta nejnovější klade důraz na vícehlasé vokály a ne vždy se povedou. Ne z důvodu špatného jazyka, ale přijdou mi někdy příliš přehlušené. Je dobré mít stále na paměti, že V3 vytváří dvouminutové stopy a předchozí jen 80 sekund. Verze lze kombinovat i v rámci jedné skladby. Osobně se mi osvědčilo začít ve V2 a pak navázat ve V3. Není to však zaručený recept na úspěch.
Zakončení skladby
V okamžiku, kdy chceme skladbu ukončit, stačí za text napsat [end of the song]. Obvykle to píšu hned. Někdy to ale příliš trvá. Například jsem měl text, který končil slovem "dost" a měl jsem představu, že bezprostředně po tomto slově dohraje i hudba. Pomohlo napsat [immediate end of the song].
Nebát se experimentovat
Někdy je to sice na delší zkoušení. Ovšem dřív nebo později se výsledek dostaví a obvykle stojí za to. Skladby obvykle zpívá mužský hlas. Když ale dáte do žánru slůvko female, tedy žena, měla by být skladba nazpívána ženským hlasem. Někdy se zadaří i duet ženy s mužem, což chce skutečně velkou trpělivost.
Do žánru lze také napsat například punk live concert a písnička pak zní, jako by ji hrála kapela živě na koncertě včetně zpívání části textu davem.
I Suno má své nálady!!!
Zní to zvláštně, ale je to tak. Při navazování občas změní melodii, začne zpívat v jiném jazyce (to hlavně u prvních dvou verzí) a podobně. Je potřeba zkoušet, nic moc se s tím dělat nedá.